Els alumnes que s’han graduat enguany a 2n de Batxillerat representen la quinzena generació de joves que han fet possible l’entramat de solidaritat que entitats socials del barri i de la ciutat de Barcelona (AACIC, Creu Roja, AREP, Càritas, el Centre Obert Don Bosco, l’esplai de gent gran 3.0, l’esplai La Sagrera, la residència Nova Llar, l’apadrinament lector LECXIT,... entre d’altres) i la nostra escola porten teixint any rere any.

15 anys apostant i confiant en els joves, conscients que des dels petits gestos i compromisos concrets es pot canviar, transformar i millorar la realitat de moltes persones;

15 anys obrint l’escenari educatiu a l’entorn per promoure aprenentatges contextualitzats, arrelant la nostra escola al territori i donant-nos l’oportunitat de fer equip amb les entitats socials, descobrint la potencialitat del treball en xarxa i creant sinèrgies entre uns i altres;

15 anys acompanyant, amb mirada crítica i empàtica, als nostres joves, subratllant el capital social que tenim a les aules i promovent la reflexió i la lectura informada i crítica de la realitat;

15 anys apostant pels i les joves, fent-los confiança des de l’escola i les entitats socials, donant-los un paper protagonista que permeti transformar els seus aprenentatges en serveis autèntics a la comunitat perquè són els joves els veritables “agents de canvi i transformació” del seu entorn;

15 anys fent realitat un projecte que mobilitza valors, competències i habilitats socials, prosocials i comunicatives;

GRÀCIES a tot@s els que d’una o altra manera us heu sumat a fer possible el Projecte Social de l’escola, hi heu cregut, l’heu fet créixer i l’heu construït. Seguim fent camí plegats perquè la utopia és possible i perquè creiem en l’educació com a motor de canvi per millorar el nostre món.

A continuació us compartim el llibre CONSTRUINT SOLIDARITAT, un recull testimonial que dona veu a la vivència dels i les joves que l’han fet possible i en el que s’emmarca el Projecte Social com una proposta d’Aprenentatge i Servei.


Marta Ballvé i Martró
Responsable del Projecte Social de l’escola